Ana sayfa Sağlık Çocuklarda Erken Şüt Dişi Kaybına Dikkat

Çocuklarda Erken Şüt Dişi Kaybına Dikkat

2
0
PAYLAŞ

Süt dişlerinin çürük nedeniyle zamanından önce kaybedilmesi, çocuklarda büyüme ve gelişim sürecinde önemli problemlere yol açmaktadır.

Çocuklarda süt dişlerinde; aşırı çürükler, enfeksiyon, diş travmaları, diş kökü erimesi, genetik sorunlar, yetersiz anne sütü ile beslenme, parmak-dudak emme, yanlış biberon ve emzik kullanımı gibi nedenler ile erken kayıplar yaşanabilir. Süt dişlerinin herhangi bir müdahale olmadan, kendiliğinden düştüğü doğal durumlar haricindeki her türlü kayıp erken süt dişi kaybı olarak bilinmektedir.

Süt dişleri ağızda daimi dişler çıkana kadar yer tutucu görevi görürler. Eğer doğal yollar haricinde bu dişler kaybedilirse, kayıp yaşanan dişin yerine diğer dişler kaymaya başlayarak, çekilmek zorunda kalınan ya da kaybedilen süt dişinin yerine gelerek bu boşluğu kapatacaktır. Boşluk kapandığında ise altından gelecek daimi dişe yer bırakmadığı için diş çıkmakta zorlanarak sıkışacak ve bütün dişlerde çapraşıklığa yol açacaktır. Çapraşıklık ve düzensiz dizilmiş dişler ortodontik problemlere yol açmaktadır.

Bir Cevap Yazın