SON DAKİKA

KHA Karadeniz Haber Ajansı

Mevsimlik İşçiler İşsizlik Maaşı Alabilsin

Bu haber 11 Ocak 2019 - 1:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Mevsimlik İşçiler İşsizlik Maaşı Alabilsin

Mevsimlik İşçilerin İşsizlik Maaşı Kapsamına Alınması için meclise kanun teklifi verildi.

Kamuoyunda”geçici işçi veya mevsimlik işçi” olarak tanımlanan, yıl içerisinde belirsizsüreli hizmet akdiyle çalışan ücretliler almakta oldukları ücretlerinden işsizliksigortası primi kesintisi yapılmasına rağmen; yasanın 50. Maddesinin 1.Fıkrasında belirtilen “Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeme yükümlülüğü” ve “primödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi nedeniyle hukuken ve fiilenişsizlik sigortası yardımına hak kazanamamaktadır.

Örneğin;ÇAYKUR İşletmelerinde yılda 180 gün çalışmakta olan bir geçici işçi 3 yıliçerisinde toplamda 540 gün çalıştığından 600 günlük prim gün sayısına teknikve fiili olarak ulaşamamaktadır. Dolayısıyla işsizlik sigortası primi ödeyenÇAYKUR işçileri, işsiz kaldıklarında işsizlik sigortası primi alamamaktadırlar.

Budurum Anayasamızdaki “Kanun Önünde Eşitlik” ve “Sosyal Güvenlik” ilkelerine aykırıdır.

İşsizlikSigortası Fonu Kanununun amacına hizmet edebilmesi için kullanım alanınıngenişletilmesi ve geçici işçilerin de fon kapsamına alınması gerekmektedir.

BuKanun Teklifi ile işsizlik sigortasına yıllarca prim ödeyen ancak yasanınkısıtlayıcı hükümleri nedeniyle işsiz kaldıkları dönemlerde işsizlik ödeneğindenyararlanamayan geçici işçilerin iş akdinin feshi halinde, 5 yıl içerisindetoplamda en az 300 gün prim ödeyenlerin işsizlik ödeneğinden yararlandırılmasıteklif edilmiştir.

 

MADDE GEREKÇELERİ:

MADDE1-4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50’nci Maddesi’nin 2’inci fıkrasındayapılan değişiklikle, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylıksağlanarak son 120 günlük “prim ödeyerek sürekli çalışma” şartı “hizmet akdinetabi” olma şeklinde değiştirilmiş ve 120 gün boyunca hizmet akdine tabiolmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu ortadankaldırılmaktadır.

Ayrıca, mevcut yasaya göre işsizlikyardımına hak kazanabilmek için gerekli olan son 3 yılda 600 gün işsizliksigortası ödeme koşulu, son 5 yılda toplamda 300 gün prim ödeme şeklinde düzenlenmiştir.Böylece geçici işlerde çalışan ve işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalılarında iş akdinin feshi halinde işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesine olanaksağlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

25.08.1999TARİH VE 4447 SAYILI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİRKANUN 

MADDE1- 4447sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50’nci Maddesi’nin 2’inci fıkrası aşağıdakişekilde değiştirilmiştir.

“Hizmet akdinin sona ermesinden öncekison 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan, son beş yıl içinde;

  1. a) 300 gün sigortalı olarak çalışıpişsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 120 gün,
  2. b) 600 gün sigortalı olarak çalışıpişsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  3. b) 900 gün sigortalı olarak çalışıpişsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  4. c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıpişsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

Süre ile işsizlik ödeneğiverilir.”

MADDE 2- Bu Kanunyayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- BuKanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER