$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

Prof. Dr. Recep Akdağ Gümüşhane’yi Ziyaret Etti

Prof. Dr. Recep Akdağ Gümüşhane’yi Ziyaret Etti
  • 12.03.2018
  • 26 kez okundu

Bir dizi temasta bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ, Vali Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.

 

Vali Memiş birifinginin ardından bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ, yaklaşık 15 gün önce Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla Çocuk İstismarı ile ilgili bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun koordinasyon ve başkanlığını da kendisinin yürüttüğünü söyledi.

Komisyonun çalışmalarında sona yaklaştıklarını kaydeden Sayın Başbakan Yardımcımız, “Yedi Bakanla birlikte çalışıyoruz. Büyük ölçüde çalışmaları belli bir noktaya getirdik. Bir taraftan risklerin azaltılması, bir taraftan cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi, yer yer ağırlaştırılması, öbür taraftan mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki aylarda çok ciddi adımlar atmış olacağız. Bir kanun tasarısı taslağı da hazırladık. Kısa bir süre içerisinde kesin şeklini verip Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın son talimatlarını alıp TBMM’ye götüreceğiz” dedi.

Çocuk istismarının tüm dünyanın problemi olduğunu dile getiren Sayın Başbakan Yardımcımız, “Batı’da, ABD’de de ve diğer ülkelerde ciddi bir problem. Dünya sağlık örgütü geçtiğimiz yıl ki raporunda çocuk yaştaki cinsel saldırı vakalarının dünyadaki toplam çocukların yüzde 12’sine yapıldığını ifade ediyor. Bu en ağır tecavüzden, tacize, sarkıntılığa kadar geniş bir tanımlama içerisinde. Oranın ne kadar yüksek olduğu ortada. Bir Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu en asgariye indirmeye, elimizden gelse tamamen kaldırmaya gayret ediyoruz ve bu gayretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Afrin’de sürdürülen Zeytin Dalı harekatına da yer veren Sayın Başbakan Yardımcımız, Türkiye’nin şuanda içinde bulunduğu durumda bir taraftan ekonomik gelişmesini devam ettirirken, bir taraftan da nelerle mücadele ettiğini iyi görmek gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Ordumuz Afrin’de büyük bir muvaffakiyetle yoluna devam ediyor. Eğer harekat Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi çok süratle sonlandırılmıyorsa bunun tek sebebi de Afrin’deki sivilleri korumak. Zaman zaman batılı kaynaklarda sivillerle ilgili endişeler ifade ediliyor. Gerek ABD gerek diğer batılı ülkeler tarafından. Acaba bu ülkeler Suriye’de zalim Esed rejiminin kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi? Yada kendileri burada operasyonlar yaparken Türkiye Cumhuriyeti’nin gösterdiği hassasiyeti gösterdiler mi? Bunun sorgulanması gerekiyor. Bizim tarihimiz inançlarımızdan kaynaklan duruşumuz, miras olarak kazandığımız özellikler insana büyük kıymet vermemizi gerektiriyor. Bu silahlı mücadele yapılırken de öyle. Sivilleri koruyarak yolumuza devam ediyoruz. Afrin operasyonumuzun ana maksadı da insanları korumaktır. Bir taraftan Türkiye’ye terör ithalini engellemek, öbür taraftan Suriye’deki kardeşlerimize huzur içerisinde emniyet içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Yolumuza bu şekilde devam edeceğiz. Bütün milletimizin meselenin arkasında olduğunu biliyoruz. Zaman zaman muhalefetteki bazı siyasilerden zaman zaman başka çevrelerden çatlak sesler çıkmıyor değil.” Dedi.

Yeni Zigana, Kop, diğer büyük tüneller ve havaalanının önümüzdeki 2 yıl içinde sadece Gümüşhane’yi değil bölgeyi ayağa kaldıracağını belirten Sayın Başbakan Yardımcımız,” Ülkemiz kalkınırken büyük şehirlere göçü önleyecek tedbirlerin alınması çok önemli. Hükümet olarak ülkenin daha fazla gelişmesi gereken bölgelerini geliştirmeye ve açığı kapatmaya çalışıyoruz. Devlet yatırımları açısından bu açıklar büyük ölçüde kapatıldı. Tarım ve ticari hayatın da zenginleştirilmesi gerek göçü önlemek açısından” dedi.

Gümüşhane’nin de sadece Gümüşhane’de yaşayan insanların çalışkanlığıyla değil, gittiği şehirlerde de yaşayan insanının muvaffakiyet gösterdiği bir kent olduğunu ifade eden Sayın Başbakan Yardımcımız, “Nüfusuyla çok ta uyuşmayan başarılı bir şehir görüyoruz. Bütün Gümüşhaneli kardeşlerimi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından Sayın Valimiz tarafından yapılan hediye takdimi sonrası Sayın Başbakan Yardımcımız programına, Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek devam etti. İl başkanlığı ziyaretinin ardından yaya olarak Gümüşhane Belediyesine geçen Sayın Başbakan Yardımcımız, Belediye Başkanı Ercan Çimen’i makamında ziyaret edip brifing aldıktan sonra Siyaset Akademisi’nde ilk dersi gerçekleştirdi.

Ziyaretinin son durağı olan AFAD İl Müdürlüğü’nde il müdürü Mesut Bayrak’tan brifing alan Sayın Başbakan Yardımcımız, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gümüşhane ziyaretine son verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın