Ana sayfa Genel TSK: 1614 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 1614 terörist etkisiz hale getirildi

1
0
PAYLAŞ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye’nin Afrin kentinin PKK/KCK/PYD-YPG’li ve DEAŞ terör örgütlerinden arındırılması amacıyla geçen 20 Ocak’ta, 72 savaş uçağının hava bombardımanıyla başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda 30’uncu güne girildi.

HEDEFLER BOMBALANIYOR

Bölgedeki yağış ve sis nedeniyle çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan Afrin kırsalındaki Cinderes bölgesi ile Kilis’in karşısında bulunan Raco beldesi kırsalındaki terör örgütü mevzileri, insansız hava araçlarıyla belirlenip, koordinatları sınırda konuşlu topçu bataryaları ile Türk Hava Kuvvetlerine bildiriliyor. Topçu bataryaları, fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla karadan, jetler ise havadan teröristlerin mevzi, barınma, karargah, kontrol ve toplanma alanlarını ateş altına alıyor.

TERÖRİSTLER LASTİK YAKIYOR

Karadan ve havadan vurularak hedefleri imha edilen teröristler, zaman zaman gizlenmek ve insansız hava araçları ile jetlerin görüş açısını kapatmak amacıyla siyah duman çıkarmak için lastik lastik yakıp, sivil halkın arasına karıştıkları belirtildi.

TUZAKLANAN BOMBALAR İMHA EDİLİYOR

TSK ve Özgür Suriye Ordusu güçleri, karadan çatışmalarla 60’a yakın aşkın köy ve beldeyi terör örgütlerinden arındırdı. Derinlik oluşturularak sürdürülen harekât kapsamında teröristlerden temizlenen bölgelerde tuzaklanan mayın ve patlayıcılar da eğitimli köpeklerin desteğiyle uzman ekipler tarafından bulunarak imha ediliyor. Teröristlerden temizlenen Kilis’in karşısında bulunan Suriye’nin Darmık Dağı’ndaki yol yapım çalışması da bölgedeki sis ve yağış nedeniyle aralıklarla evam ediyor. Asker ve ÖSO unsurlarının Afrin’e ilerleyişini kolaylaştırmak için açılacak geçiş güzergahı için başlanan yolun tepesinde oluşturulacak rampalarda konuşlanacak topçu birliklerinin, asker ve ÖSO mensuplarının karadan ilerleyişine destek vereceği belirtildi.

1614 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Harekâtın son durumuna ilişkin Twitter adresinden açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin‘de PKK/YPG/PYD ve DEAŞ unsurlarını yok etmek amacıyla 20 Ocak günü başlatılan Zeytin Dalı harekatıda dün kara ve hava operasyonlarıyla 19, başlangıcından bu yana, 1614 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın