Ana sayfa Genel Çavuşoğlu: ABD’nin açıklaması önceden yazılmış, gerçeği yansıtmıyor

Çavuşoğlu: ABD’nin açıklaması önceden yazılmış, gerçeği yansıtmıyor

2
0
PAYLAŞ

ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ciddi bir konuyu görüşmemiz için güven tesisi lazım. Güven tesis edilmesi için ABD’den somut adım bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’in görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

“ÖNCE GÜVENİ YENİDEN TESİS ETMEMİZ LAZIM”

Zeytin Dalı Operasyonu’nu başlattıktan sonra Tillerson’dan güvenli bölge konusunda bir açıklama gelmişti. Biz de operasyonu başlatırken, buraları Suriye halkı için, yerinde edilmiş insanlar için güvenli bölge olacak demiştik. Paris’te bunu kendisine sordum. Kendisi de tüm Türkiye-Suriye sınırında, bir 10 kilometrelik güvenli bölge düşündüklerini ama 30 km öteden de Türkiye’ye roketler geldiği için bunun 30 km de olabileceğini söyledi. Bizim anladığımız şey farklı, onların ki farklı olabilir. Her şeyden önce bizim ABD’yle ciddi bir konuyu, samimi bir şekilde görüşebilmemiz için önce güveni yeniden tesis etmemiz lazım.

ABD’nin YPG’ye verdiği silah, Münbiç’ten bu yana verdikleri hiçbir sözü tutmaması, FETÖ’nün ABD’de yaşaması. Bir güven bunalımı oldu. Güveni tesis edebilmemiz için ABD’den somut adımlar beklediğimizi de söyledik. Bizim neden güven duymadığımızı kendileri de, halkımız da biliyor.

“ABD’NİN AÇIKLAMASI ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ”

Görüşmeden kısa bir süre sonra bu açıklamayı yaptılar; ancak önceden hazırlandığı belli. O nedenle tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Onların farklı mazaretleri olabilir. Gerçeği yansıtmıyor. Konuşulmayan konular konuşulmuş gibi gösterildi. Bu konuda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, İbrahim Kalın’ı arayacaktı.

TÜRKİYE’NİN AVUSTURYA’NIN NATO FAALİYETLERİNE KATILMASINI ENGELLEMESİ

Bizim Avusturya’ya yönelik tek taraflı bir tutumumuz olmamıştır. Avusturya, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkması problem değilse, benim de Avusturya’nın NATO faaliyetlerine katılmasını engellemem de doğal olmalıdır. Her zaman sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve bizler, başkaları ne der diye değil milletimizi ne der diye bakıyoruz. Bugüne kadar Avusturya’yı biz tüm olumsuz tutumlara rağmen engellememiştik. En son alınan kararlardan sonra böyle bir adım atmıştık. Yeni sayfalar açtık. Pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz. Her iki ülkenin de menfaatine ortak adımlar atabiliriz.

“ASKIYA ALMA YA DA İPTAL DİYE BİR ŞEY YOK”

Çavuşoğlu, Almanya’nın Zeytin Dalı operasyonunda kullanıldığı gerekçesiyle leopar tanklarının modernizasyonunu durdurduğunu yönündeki iddiaların sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Savunma sanayisi ile ilgili bir sıkıntı yok. En son leopar tanklar, motorlarla ilgili son bir komisyon toplanacaktı. Sanırım bu komisyon toplantısı ertelendi. Yani askıya alma ya da iptal diye bir şey yok. Benim bildiğim, bana söylenen buydu. Komisyon toplantısı ertelendi. Sigmar ile sürekli görüşüyoruz telefonda, geçen de görüştük telefonda, savunma sanayimi de görüşüyor. Yani hatırlayacaksınız Bostel’da bir açıklaması oldu. Yani Türkiye bu tanklarla Deniz Yücel olayı bir değildir. Biz destek vermezsek yarın bir ‘Türk askeri şehit olursa bundan biz de sorumluyuz’ demişti. Biz terörle mücadele ederken, müttefikimiz hele hele ilişkilerimizi düzeltmeye başladığımız, olumlu adımlar attığımız Almanya’dan da tabi destek ve dayanışma bekleriz. Teröristleri desteklememesini bekleriz. Onlar da, biliyorum baskı altında. Özellikle o ülkede PKK’lılar var, PKK’lıların siyasi kanadı var, parlamentoda var. Sadece oradaki bazı Türk kökenli siyasetçileri söylemiyorum. Özellikle Linken’in içinde hatta CTP’nin içinde aşırı kanatta olanlar var. Ama özellikle de Linken’in içindeki milletvekilleri tamamen PKK destekçisi, yüzde 90’ı. Bunlar bir tanesi var ki Hunko gibi her yerde PKK’nın avukatlığını yapıyor. Basında biraz baskı var. Ama sadece bildiğim komisyon toplantısının erteleneceği idi. Türkiye’nin savunma sanayindeki işbirliğinin tamamen iptali değil.”

MÜMBİÇ’E OPERASYON

Çavuşoğlu, bir gazetecinin “Mümbiç operasyon gündemde mi?” sorusu üzerine ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız dün akşam net bir şekilde söyledi. Bir, YPG’ye silah vermeyi durdurun, Trump’ta ‘artık vermiyoruz, size de söz vermiştik, artık vermiyoruz’ dedi. Umarım bu doğru çıkar çünkü orada farklı kişilerden, farklı gruplardan, farklı devlet kurumlarından farklı sesler çıkıyor. Diğer taraftan Cumhurbaşkanımız Mümbiç’ten ABD askerlerinin çekilmesini de söyledi. Burada YPG’liler var ve YPG’liler yine Fırat Kalkanı operasyon bölgesindeki askerimize ve Özgür Suriye Ordusu’na tacizde bulunuyor. Nasıl Afrin’den bize ve İdlib bölgesine hatta Fırat Kalkanı operasyonuna saldırılarda bulunduysa, oradan da bulunuyor. Burası da yüzde 90 Arapların yaşadığı bir şehir ve buranın güvenliğini de biz gayet iyi sağlayabiliriz. Ayrıca buradan taciz devam ederse, Afrin’de olduğu gibi biz burada gerekeni yaparız. Bizim söylediğimiz gayet net. Yani Amerikan karşıtlığı değil, YPG’ye karşı. Amerika’da ‘ben YPG’ye karşıyım’ demez, dememeli.”

“YPG’NİN AMACI SURİYE’Yİ BÖLMEK”

YPG’nin Esad rejimi ile ilgili pazarlık iddialarının sorulması üzerine Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Rejim de şunu biliyor ki, Hatay’ın güneyine baktığımız zaman rejimde bizim sınır komşumuz. Onlar da bizim uçağımızı düşürdü zamanında biz de karşılığını verdik. Onlardan bize bir saldırı veya bir taciz gelmediği sürece biz rejimi niye hedef alalım? Bugüne kadar Hatay’ın güneyinde almadık. Siyasi olarak tanımayız, şu anda siyasi çözümde muhalefetle bir araya geldiler, o süreci destekliyoruz, geçiş dönemini… siyasi bir çözüm için biz çaba sarf ediyoruz, Soçi’de, Astana’da hepsinde çaba sarf ediyoruz. O yarı bir şey ama rejimden bize doğrudan bir tehdit, saldırı gelmediği sürece biz niye bir şey yapalım? Ama burada rejim de şunu biliyor ki, YPG’nin amacı Suriye’yi bölmek. Birbiri ile çatışan gruplarda dahil hepsi de Suriye’nin sınır bütünlüğünden yana ve bunlar terörist, bunlar bölücü. Rejimin bunların ne olduğunu bildiğini biliyoruz. Bu teröristlerle rejimin de işbirliği yapmayacağını inanıyoruz.”

(DHA)

Bir Cevap Yazın